Zakonom o proračunu[1] uređene su mogućnosti financiranja i zaduživanja jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave zbog nedostatka vlastitih sredstava osiguranim proračunskim sredstvima u potrebama provedbenih kapitalnih projekata od javnog interesa za lokalnu jedinicu u Republici Hrvatskoj.
Zaduživanje jedinica lokalne i područne(regionalne) samouprave propisano je člancima 118. do 125. Zakona o proračunu uzimanjem kredita, zajmova i izdavanjem vrijednosnih papira.
Sukladno članku 119. Zakona o proračunu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave može se kratkoročno zaduživati isključivo za premošćivanje jaza nastalog zbog različite dinamike priljeva sredstava i dospijeća obveza.
Kratkoročno zaduživanje
Kratkoročno zaduživanje za tu namjenu može trajati najduže do 12 mjeseci, bez mogućnosti daljnjeg reprograma ili zatvaranja postojećih obveza po kratkoročnim kreditima ili zajmovima uzimanjem novih kratkoročnih kredita ili zajmova.
Osim Zakonom o proračunu, dugoročno zaduživanje i davanje jamstva na lokalnoj razini propisano je odredbama Pravilnika o postupku dugoročnog zaduživanja te davanja jamstava i suglasnosti jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave[2] (dalje: Pravilnik) kojeg je na temelju članka 120. stavka 7. Zakona o proračunu donio ministar financija.
Pravilnikom je propisan postupak davanja suglasnosti za dugoročno zaduživanje jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, refinanciranje, reprogramiranje i izmjena suglasnosti za dugoročno zaduživanje, davanje jamstva županije općini i gradu, davanja suglasnosti na jamstva općine, grada i županije uz propisan zahtjev kojem se prilaže određena dokumentacija.
Dugoročno zaduživanje
Jedan od češćih izazova za jedinicu lokalne i područne (regionalne) samouprave je dugoročno zaduživanje i davanje jamstava. Naime, postoje određena ograničenja kada je riječ o zaduživanju i davanju jamstava, a koliko je potrebno za njih i ishoditi suglasnost.
Jedinice lokalne i područje (regionalne)…