2019.11.2.1 Tretiranje novčane donacije i obračun putnog naloga, dnevnica te obustava dnevnica
PITANJA/ODGOVORI
Primili smo Zamolbu vatrogasnog društva za sudjelovanje u humanitarnoj akciji putem koje se prikupljaju novčana sredstva za liječenje bolesnog djeteta. Naime, vatrogasno društvo u zamolbi navodi da se novčana sredstva uplaćuju iskuljučivo na žiro račun fizičke osobe (otac djeteta).
Na koji način ćemo tretirati ovu novčanu donaciju? Je li nam to:
- porezno priznati trošak,
- porezno nepriznati trošak,
- drugi dohodak?
Molim pomoć vezano za obračun putnog naloga, obračun dnevnica te obustavu dnevnica zbog osiguranog ručka i večere.
Djelatnik službeno putuje u Austriju i Njemačku (10.04. i 11.04.). Ukupno je na službenom putu proveo 42,34 sati, od čega:
- Hrvatska 0,83 h u polasku 10.04.2019.
- Slovenija 2,37 h u polasku 10.04.2019.
- Austrija 22,92 h od 10.04.-11.04.2019. (ručak 10.04. u 11:30, večera 10.04. u 22:40)
- Njemačka 9,42 h 11.04.2019.
- Austrija 3,50 h u povratku 11.04.2019. (ručak 11.04. u 19:15)
- Slovenija 2,58 h u povratku 11.04.2019.
- Hrvatska 0,42 h u povratku 11.04.2019.
Prema obračunu ima pravo na 2 dnevnice i to 1 austrijska i 1/2 njemačke. Pitanje je:
1. Kojih 1/2 dnevnice isplatiti za preostale sate provedene na službenom putu?
2. Koje dnevnice obustaviti s obzirom da su 10.04. osigurani ručak i večera, odnosno 11.04. samo ručak (sve u Austriji)?
Ad.1. Donacija
Odredbama članka 7. stavak 7. i 8. Zakona o porezu na dobit (Narodne novine broj 177/04 do 106/18), propisano je:
da se darovanjima smatraju darovanja u naravi ili novcu, učinjena u tuzemstvu za kulturne, znanstvene, odgojno-obrazovne, zdravstvene, humanitarne, sportske, vjerske, ekološke i druge općekorisne svrhe udrugama i drugim osobama koje navedene djelatnosti obavljaju u skladu s posebnim propisima, ako su veća od 2% prihoda ostvarenog u prethodnoj godini, pri čemu iznimno, svota može biti i veća od 2% prihoda prethodne godine ako je dana prema odlukama nadležnih ministarstva o provedbi financiranja posebnih programa i akcija,
da u darovanja spada i plaćanje troškova za zdravstvene potrebe fizičkih osoba (operativne zahvate, liječenja, nabavu lijekova i ortopedskih pomagala) rješavanje kojih nije plaćeno osnovnim, dopunskim, dodatnim i privatnim zdravstvenim osiguranjem niti na teret sredstava fizičke osobe, a pod uvjetom da je darovanje odnosno plaćanje troškova obavljeno na žiroračun primatelja dara ili zdravstvene ustanove te na temelju vjerodostojnih isprava,
pri čemu se, sukladno odredbi članka 7. stavak 1. točka 10. Zakona o porezu na dobit, porezna osnovica uvećava za svote darovanja iznad propisanih svota.
Slijedom navedenog, kao odgovor na postavljeno pitanje, prema mom razumijevanju proizlazi:
da će Vam uplaćena donacija na žiro račun primatelja dara biti porezno priznati trošak samo u slučaju ako ste u posjedu vjerodostojne dokumentacije iz koje je vidljivo da liječenje nije plaćeno osnovnim, dopunskim, dodatnim i privatnim zdravstvenim osiguranjem niti na teret sredstava fizičke osobe,
u protivnom dana donancija u cijelosti je porezno nepriznati trošak.
Ad.2. Obračun ino dnevnica
Člankom 7. stavak 2. redni broj 19. do 22., stavak 11. i stavak 13. Pravilnika o porezu na dohodak (Narodne novine broj 10/07 do 01/19), propisano je:
da se oporezivim primicima po osnovi nesamostalnog rada ne smatraju iznosi što ih poslodavac ili isplatitelj plaće isplaćuje svojim radnicima na ime

- da su dnevnice za službena putovanja u zemlji i inozemstvu naknade za pokriće izdataka prehrane, pića i prijevoza u mjestu u koje je radnik upućen na službeno putovanje i to iz mjesta u kojemu je mjesto rada ili iz mjesta prebivališta/uobičajenog boravišta radnika koji se upućuje na službeno putovanje u drugo mjesto (osim u mjesto u kojemu ima prebivalište ili uobičajeno boravište), a udaljenosti najmanje 30 kilometara,
- da se, ako je na službenom putovanju odnosno radu na terenu, na teret poslodavca, osiguran jedan obrok (ručak ili večera) neoporezivi iznos dnevnice koji se isplaćuje u novcu umanjuje za 30% odnosno za 60% ako su osigurana dva obroka (ručak i večera), pri čemu se doručak koji je uračunat u cijenu noćenja smatra troškom noćenja i ne smatra se osiguranom prehranom.
Smatrat će se da je osobi prehrana osigurana i ako je osiguran obrok (ručak i/ili večera):
-u cijeni kotizacije za prisustvovanja seminarima, stručnim savjetovanjima i slično
u cijeni karte za putovanje brodom
u cijeni zrakoplovne putničke karte, zbog prekida putovanja ili
- iz sredstava reprezentacije poslodavca.
Odredbom članka 7. stavak 18. Pravilnika o PDOH, propisno je:
- da se inozemna dnevnica određena za stranu državu u koju se službeno putuje obračunava od sata prelaska granice Republike Hrvatske, a dnevnice određene za stranu državu iz koje se dolazi, do sata prelaska granice Republike Hrvatske,
-da se, ako se službeno putuje u više zemalja,
-u odlasku obračunava dnevnica utvrđena za stranu država u kojoj se počinje službeno putovanje,
- u povratku dnevnica utvrđena za stranu državu u kojoj je službeno putovanje završeno, pri čemu se
- za svako zadržavanje odnosno proputovanje kroz stranu državu koje traje duže od 12 sati obračunava dnevnica za tu stranu državu.,
svako zadržavanje u stranoj državi kraće od 12 sati, obračunava u vrijeme provedeno u idućoj državi u kojoj se provelo više od 12 sati.
Pri tome se, prema odredbi članka 7. stavak 20. Pravilnika o PDOH,:
- ako se jedan službeni put odnosi na put u tuzemstvo i inozemstvo,
prvo utvrđuje pravo na inozemnu dnevnicu,
a nakon toga pravo na tuzemnu dnevnicu,
uzimajući u obzir ukupan broj dana/sati provedenih na službenom putu,
- ako je ukupno na putovanju osoba
provela više od osam,
odnosno više od 12 sati,
a u inozemstvu manje od osam sati,
tada se isplaćuje pripadajuća tuzemna dnevnica uzevši u obzir ukupan broj sati provedenih na putovanju u tuzemstvu i inozemstvu.
Slijedom navedenog, a temeljem informacija iz upita koje su nelogične što se tiče vremena provedenog na službenog putu (niste naveli točne sate odlaska, prolaska, dolaska i povratka već samo svoj obračun sati provedenih na putu, a ukupni zbroj svega što ste naveli (nelogično) iznosi 42,04, a ne 42,34), prema mom razumijevanju, kao odgovor na postavljeno pitanje, načelno proizlazi sljedeće:
- radnik je upućen na službeni put u Austriju i Njemačku i na putu je proveo ukupno 42,04 sata
radnik ostvaruje pravo na okvirno 1,75 dnevnica odnosno ostvaruje pravo na 2 dnevnice: 24 sata + 18,04 sata
- prema danim informacijama radnik je na putu proveo:
-Hrvatska 1,25 sat
Slovenija 4,95 sata
-Austrija 26,42 sata – 2 dnevnice (obzirom da je propisano da se svako zadržavanje u stranoj državi kraće od 12 sati, obračunava u vrijeme provedeno u idućoj državi u kojoj se provelo više od 12 sati)
Njemačka 9,42 sata
-što znači da radnik ima pravo na 2 pune dnevnice za Austriju, jer je u Austriji proveo najviše vremena na putu
-da je potrebno dnevnicu za Austriju umanjiti za osigurane obroke (2 ručka i 1 večara) odnosno 1 dnevnicu za 60%, a 1 dnevnicu za 30%.
Napomena:
Ako sam kod davanja mišljenja uvažavala okolnosti različite u odnosu na postavljeni upit ili sam ih uvažavala nepotpuno, molim Vas da me na to upozorite, kako bi na toj osnovi odgovarajuće korigirala mišljenje, obzirom da isto može utjecati na drugačiji zaključak u tom mišljenju.
Također, posebno naglašavam, da Porezna uprava i sudovi Republike Hrvatske nisu dužni uzimati u obzir rezultate ovog mišljenja koje predstavlja isključivo moje zaključke i ne treba ih shvaćati kao jamstvo konačnog poreznog tretmana.
Rezultat ovog mišljenja ne obvezuje porezna tijela Hrvatske i nije zajamčeno da Porezna uprava neće zauzeti stav suprotan predmetnom zaključku te da i neće uspjeti u dokazivanju takvog oprečnog gledišta.