danas je 29.3.2024

Input:

Zakon o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima – novi zakon od 4.8.2018

8.8.2018, , Izvor: Verlag Dashöfer

Dana 4. kolovoza 2018. stupio je na snagu Zakon o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima (NN 68/2018, dalje u tekstu; Zakon). Stupanjem na snagu tog Zakona prestaje važiti dotadašnji Zakon o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima (NN 91/10 i 112/12). S obzirom da su se u postupku provođenja ovrhe nad novčanim sredstvima javljale razne nedoumice bilo je potrebno Zakon uskladiti s odredbama Ovršnog zakona (NN 112/12, 25/13, 93/14, 55/16, 73/17) koji se također mijenjao.

Jedna od najvažnijh izmjena Zakona svakako je ograničenje propisano čl.12. Zakona kojim je propisano da ako se tražbina iz osnove za plaćanje ne naplati od ovršenika fizičke osobe u cijelosti u roku od tri godine od primitka u FINA-u nakon što po toj osnovi za plaćanje nije bilo nikakvih naplata posljednjih šest mjeseci uzastopno s računa tog ovršenika, FINA prestaje s izvršavanjem te osnove za plaćanje. Iznimno, FINA neće prestati s izvršavanjem upisane osnove za plaćanje niti nakon isteka roka od tri godine ako se ovrha provodi radi namirenja tražbine zakonskog uzdržavanja djeteta i druge tražbine kada se ovrha provodi radi namirenja budućih obroka po dospijeću,te ako se radi o mjerama osiguranja iz kaznenog postupka.

Nadalje, čl. 22. Zakona promijenjen je način plaćanja naknade za provedbu osnove za plaćanje na način da se uskladio sa čl.14. Ovršnog zakona pa je stoga ovrhovoditelj dužan predujmiti FINA-i iznos propisane naknade za provedbu osnove za plaćanje, a ako ovrhovoditelj nije platio iznos predujma FINA neće upisati osnovu za plaćanje u Očevidnik redoslijeda osnova za plaćanje niti poduzimati radnje po osnovi za plaćanje. Međutim, Zakonom su propisane iznimke kada ovrhovoditelj nije dužan FINA-i predujmiti naknadu, već je naknadu dužan platiti ovršenik, a to su slučajevi kada se ovrha/osiguranje provodi:

  • radi naplate tražbine po osnovi zakonskog uzdržavanja djeteta
  • radi naplate tražbine po osnovi privremenog uzdržavanja
  • radi naplate tražbine po osnovi neisplaćene plaće, naknade plaće ili otpremnine
  • radi naplate tražbina Republike Hrvatske te tražbina s osnove poreza, doprinosa i drugih javnih davanja
  • radi naplate novčane kazne, oduzete imovinske koristi i troškova u prekršajnom i kaznenom postupku
  • radi izvršenja mjera osiguranja iz kaznenog, prekršajnog ili poreznog postupka
  • radi naplate tražbine u korist FINA-e.

Promijenjen je način podnošenja osnove za plaćanje pa je tako čl.5. Zakona propisano da nadležno tijelo, odnosno ovrhovoditelj podnosi osnovu za plaćanje FINA-i u izvorniku, otpravku, ovjerenom presliku ili ovjerenom prijepisu neposrednom dostavom, preporučenom pošiljkom s povratnicom, odnosno na drugi način uređen posebnim propisom. Zadužnica i bjanko-zadužnica se uvijek dostavljaju u izvorniku. Osnova za plaćanje može se podnijeti i kao elektronička isprava u skladu s propisima kojima se uređuje uporaba elektroničke isprave, a na način propisan pravilnikom kojim se uređuju tehnički uvjeti. Ovakva promjena Zakona bila je nužna da se ne otežava i dodatno ne produljuje postupak ovrhe jer ovrhovoditelj više ne raspolaže izvornikom ovršne isprave.

Ovrhovoditelj uz osnovu za plaćanje za izravnu naplatu novčane tražbine na temelju ovršne odluke domaćeg suda ili upravnog tijela koje imaju potvrdu ovršnosti, ovršne nagodbe sklopljene pred domaćim sudom ili upravnim tijelom, ovršne nagodbe postignute u postupku mirnog rješenja spora na temelju članka 186.a Zakona o parničnom postupku, (NN 53/91, 91/92, 58/93, 112/99, 88/01, 117/03, 88/05, 02/07, 84/08, 123/08, 57/11, 148/11, 25/13, 89/14) zadužnice, bjanko-zadužnice, naloga za plaćanje Hrvatske radiotelevizije s potvrdom o ovršnosti, europskog